marianna22 | e-blogi.pl
Blog marianna22
Poetycko na blogu. 2016-07-31

Kropla smutku


 


kropelka złota na rzęsach osiada


bursztynem mieniąc się w blasku słońca


tulę tęsknotę do serca


uśmiechu cień malując na twarzy


 


w myślach rozkwitają pąki twych słów


którymi kreśliłeś obraz wspólnych dni


na pożegnanie zostawiłeś mi bukiet róż


i kilka pięknych chwil


 


usychają smutki w wazonie zapomnienia


moje marzenia rozwiał letni wiatr


w butelce wysłałam list miłosny


za oknem deszczem płacze świat


 


© Marianna, 30.07.16r.


 


 


Recenzja. 2016-07-29

Muzeum i Szafir. Niezwykłe Przygody Tomka Scatterhorna, Henry Chancellor, literatura dziecięca, Część I, wyd. Jaguar 2009, str. 400.


W historii Muzeum Scatterhornów nie zdarzyło się chyba, by ktoś, kto raz odwiedził jego zimne, zakurzone sale, miał ochotę wybrać się tam raz jeszcze. W szklanych oczach wypchanych i na poły zeżartych przez mole zwierząt można dostrzec wyrok: dni muzeum są już policzone!


Kiedy ekscentryczny ojciec Tomka Scatterhorna znika bez śladu na Dalekim Wschodzie, dokąd wyruszył w poszukiwaniu egzotycznych żuków, chłopiec jest zmuszony spędzić Boże Narodzenie u krewnych. Wuj i ciotka opiekują się dziwacznym muzeum, którego sale przepełnione są wątpliwej jakości starociami. Nieoczekiwanie Tomek odkrywa, że pozornie bezwartościowe przedmioty kryją niezwykły sekret. W zniszczonych, wyglądających jak śmieci eksponatach drzemie prawdziwa moc. Dzięki niej Tomek może przenosić się w czasie i przestrzeni – do dnia i w miejsce, w którym wypchane zwierzęta przebywały za życia. Tak zaczyna się jego niezwykła podróż, która zawiedzie go aż na stepy Mongolii, w gęstwę tropikalnych lasów i jeszcze dalej, wprost ku największej przygodzie życia! Jaką tajemnicę kryje w sobie Muzeum Scatterhornów?


Niesamowita książka, łącząca w sobie elementy przygody i fantastyki. Przeczytałam ją jednym tchem, na pewno sięgnę po część 2. Muszę przyznać, że nie spodziewałam się, że ta historia mnie aż tak wciągnie. Wszystko mi się tutaj podobało. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Polecam gorąco!
Recenzja książki. 2016-07-28

Niespodziewany trup, Małgorzata Kursa, Kryminał, wyd. Prozami 2013, str. 216.


Zuchwały napad na bank, zamaskowani bandyci, przypadkowi świadkowie . I trup. Policja ma co robić, szczególnie że w tym małym miasteczku niewiele jest równie intrygujących spraw. Czy trup ma związek z napadem? Czy świadek rozpozna sprawców? A może oni zdołają wcześniej unieszkodliwić świadka?
W tej przesiąkniętej humorem powieści, wątek kryminalny mocno rywalizuje z obyczajowym, gdzie na pierwszy plan wysuwa się dziewczynka, która usilnie pragnie znaleźć kandydata na… tatusia.


Bardzo dobry kryminał napisany z humorem. Mamy tutaj zuchwały napad na bank, szantaż, wścibską dziennikarkę oraz fryzjerkę, która była przypadkowym świadkiem napadu. Co z tego wyniknie? Niespodziewany trup, śledztwo w sprawie napadu i morderstwa, porwanie i ... Reszty dowiemy się z książki. Jakby tego było mało swoje prywatne śledztwo przeprowadzi redakcja ,,Echa Kraśnika". W całej historii przewinie się też dosyć często pewna pięciolatka, zwana Blodie, szukająca ... tatusia. Będzie dużo humoru, zagadka do rozwiązania i ... wesołe zakończenie ;) Mi książka bardzo się podobała. Zarówno narracja, fabuła, jak i dialogi przypadły mi do gustu. Były momenty, gdy śmiałam się w głos. Choć to kryminał. No kryminałek. Ogólnie czytało się szybko i z ciekawością. Polecam, ta książka to miła odskocznia, lekka, przyjemna, w sam raz na wakacje.
Recenzja książki. 2016-07-25

Najlepsze jest najbliżej, Małgorzata Kursa, powieść obyczajowa, wyd. Prozami 2011, str. 419 


Olinka i Andrzej znają się od dziecka. Ona jest lekarką, on prowadzi restaurację. Dwa różne charaktery i temperamenty. On spokojny, wyważony, zorganizowany, ona wiecznie roztrzepana, zabiegana, rozmarzona. Przyjaźnią się, ale i często kłócą. Nawzajem się irytują i złoszczą, a jednak ciągnie ich ku sobie coraz bardziej… Tylko że żadne z nich nie chce się do tego przyznać…


Ta powieść to swoista komedia romantyczna, w której główną rolę gra nie tylko miłość, ale i przyjaźń – ta prawdziwa i bezwarunkowa, która daje wsparcie, siłę i poczucie że jest ktoś, na kim zawsze można polegać.


Hmm... Lubię styl Małgorzaty Kursy, ale w tym przypadku mam jedno ale. Ogólnie książka fajna, czyta się szybko, są momenty śmieszne i pełne wzruszeń. Polubiłam tutaj Martę oraz Andrzeja. Najbardziej wkurzająca i irytująca była Olinka. Nie mogłam jej ścierpieć. Do połowy książki jeszcze jak cię mogę, ale później miałam chęć jej coś zrobić. Nic tylko wiecznie narzekająca, wredna, złośliwa, kłótliwa i te bez przerwy rzucanie obelgami. Ja na miejscu Rambo uciekła bym w popłochu, byle dalej od niej. Serio. Mimo antypatycznej głównej bohaterki, książka nie była zła. Jeśli ktoś lubi dowcipne, napisane z humorem i odrobiną cynizmu romantyczne historie, na pewno będzie zadowolony. Raczej polecam.


 
Recenzja książki. 2016-07-21

Zacisze 13. Powrót, Olga Rudnicka, kryminał, Seria: Klub Książki Kobiecej, wyd. Edipresse Polska S.A., 2015, str. 356.


Marta i Aneta znajdują w domu dwa trupy, i z różnych powodów, nie zgłaszają sprawy na policję, lecz.. ukrywają zwłoki w piwnicy. Po piętach depczą im przestępcy, którzy szukają ukrytego cennego łupu, policja, tajemniczy mężczyzna, były mąż Marty oraz szalona staruszka. Dziewczynom udaje się wybrnąć z kłopotów, z wyjątkiem jednego... 


Zacisze 13. Powrót to kontynuacja Zacisza 13. Marta i Aneta ostatecznie chcą rozwiązać problem zamurowanych w piwnicy zwłok. Tymczasem na ulicy Zacisze w Śremie pojawia się bezlitosny szantażysta, który odkrył ich tajemnicę, i wścibska starsza pani szpiegująca sąsiadów. Domem zaczyna interesować się policja. Jak przyjaciółki wybrną z tej sytuacji? Nie mają wyjścia. Muszą się pozbyć ich wszystkich.


Kolejny znakomity kryminał Rudnickiej. Dwa trupy, dwie przyjaciółki i problemy które nie chcą ich opuścić. Wścibska sąsiadka, były mąż Anety, szantażysta. Czyta się szybko. Momentami śmiałam się do łez. Główne bohaterki mają pomysły tak idiotyczne, że aż nie sposób się nie uśmiać. Jednak ja uwielbiam takie kryminały ;) Jak zawsze polecam! 
Recenzja. 2016-07-18

Pan Samochodzik i Templariusze, Zbigniew Nienacki, literatura piękna, Cykl: Pan Samochodzik (tom 2), Wyd. Oficyna Wydawnicza „Warmia” 1993, str. 223.


Seria książek opisująca przygody Tomasza historyka sztuki, tropiciela przemytników i złodziei skarbów narodowych. Nazwano go Panem Samochodzikiem w związku z wehikułem, którym jeździł. Otrzymał go w spadku po wuju, który zbudował śmieszną karoserię, kryjącą wspaniały silnik Ferrari 410 i wyposażył tę śmieszną konstrukcję w wiele ciekawych i pożytecznych wynalazków własnego pomysłu. Panu Tomaszowi w rozwiązywaniu zagadek pomagają przyjaciele harcerze. Książki Nienackiego należą do tych, które czyta się z zapartym tchem. Ponadto wyrabiają ogromny szacunek dla zabytków i historii polskiej.


Przygody Pana Samochodzika to od kilkudziesięciu lat obowiązkowa lektura młodych wielbicieli sensacji. Już miliony czytelników doskonale znają dziwaczny samochód i jego właściciela - specjalistę od ratowania skarbów i rozwiązywania zagadek z przeszłości.


Tym razem Pan Samochodzik poszukuje skarbu templariuszy. Zaszyfrowane wskazówki prowadzą go na Mazury i do krzyżackiego zamku w Malborku. Czy znajdzie tam legendarne bogactwa średniowiecznych rycerzy? Musi się spieszy, bo w tym samym czasie na łowy wyruszyli bezwzględni przestępcy...


"Urwałem. Ewa chwyciła mnie za rękę i ścisnąwszy ją mocno, nakazała milczenie. Usłyszeliśmy tupot kroków i dwa cienie przemknęły przez kamienny podworzec zamku. Skryły się w mrocznym krużganku i znów nastąpiła cisza." (fragment książki)


Kolejna z przygód Pana Tomasza, muzealnika, detektywa amatora, w której pomagają mu trzej nastoletni harcerze. Tym razem muszą odnaleźć legendarny skarb templariuszy. Czy im się to uda? Jakich przeciwników spotkają na swojej drodze? Kolejna przygoda sprawia, że nie sposób się od niej oderwać, jest ciekawa, barwna, dużo tutaj wstawek z historii. Jest zagadka, tajemnica, sensacja, wszystko to, co sprawia, że książkę chce się czytać, aż nie pozna się rozwiązania. Polecam gorąco. Warto!
Recenzja książki. 2016-07-16

Pan Samochodzik i Kapitan Nemo, Zbigniew Nienacki, literatura dziecięca, Cykl: Pan Samochodzik i (tom 9), Wyd. Siedmiogród 2008, str. 344


 Nowe przygody Pana Samochodzika (w późniejszych wydaniach Pan Samochodzik i Kapitan Nemo) – powieść dla młodzieży, wydana po raz pierwszy w roku 1970. Utwór wchodzi w skład cyklu Pan Samochodzik, opisującego przygody historyka sztuki - detektywa noszącego to przezwisko.


Autor przedstawia poszukiwanie zatopionej podczas II wojny światowej ciężarówki, wypełnionej dziełami sztuki. Ślad po samochodzie wywożącym cenne eksponaty z muzeum urywa się w okolicach Jezioraka. Pan Samochodzik postanawia odnaleźć zgubę przeżywając przy tym kolejną przygodę, w którą zaangażowani są także harcerze m.in. Tell i Baśka oraz nowo poznana młodzież. Na kartach książki opisane są także zmagania Pana Tomasza z Bandą Czarnego Franka oraz spotkania z tajemniczymi postaciami, takimi jak Kapitan Nemo, Wacek Krawacik, Kaznodzieja zwany też Fałszywym Ornitologiem. Niemal do ostatniego rozdziału nie wiadomo, czy Panu Tomaszowi uda się odnaleźć zatopioną ciężarówkę. Na końcu dzięki Panu Samochodzikowi nie udaje się "drugi wariant" Wacka Krawacika i Brodacza.


Rewelacyjna książka. Wracam do niej po raz kolejny. Tym razem przygody Pana Samochodzika mają miejsce nad Jeziorakiem. Kim jest tajemniczy Kapitan Nemo? Kto jest księciem spinningu a kto królową? Czy w jeziorze znajdują się zatopione skarby zrabowane z Muzeum w E.? O tym czytelnik dowie się z tej książki. Czyta się szybko, tajemnica goni tajemnicę, akcja gna na łeb na szyję, a zakończenie jak zawsze zaskakuje. Polecam gorąco, zwłaszcza na wakacje. To lektura idealna, gdy lubi się przeżywać pełne emocji przygody nie ruszając się z fotela ;)
Wakacje z książką. 2016-07-15

Moim zdaniem wakacje to idealny czas na czytanie. Możemy wtedy zabrać książkę ze sobą, bez względu na to, gdzie wyjedziemy.


W wakacje mamy więcej czasu na odpoczynek, a więc i na książki. 


Drodzy Czytelnicy zabierzcie książkę na wakacje! Recenzja książki. 2016-07-10

Czy ten rudy kot to pies? Olga Rudnicka, kryminał, Cykl: Martwe jezioro, Tom II, Seria: Klub Książki Kobiecej, wyd. Edipresse Polska S.A. 2015, str. 240.


Kontynuacja perypetii Beaty i jej przyjaciółki Uli, bohaterek „Martwego Jeziora”. Niespełna trzydziestoletnia Ulka wikła się w romans z szefem. Kiedy dowiaduje się o tym jego żona, wybucha skandal. Zwolniona z pracy dziewczyna ucieka z miasta. Przez przypadek trafia do wioski pod Wrocławiem, gdzie omyłkowo zostaje wzięta za poszukiwaną przez policję kryminalistkę. Jakby miała mało kłopotów, trafia do domu człowieka podejrzanego o ukrywanie zwłok w ogrodzie…


Rewelacja. Olga Rudnicka jak zawsze mnie nie zawodzi. W ,,Czy ten rudy kot to pies?" znalazłam wszystko to, czego oczekuję po dobrej powieści. Mnóstwo humoru, mroczną tajemnicę do rozwikłania i wątek romantyczny. Książkę pochłonęłam w kilka godzin, nie sposób było się od niej oderwać.


Gorąco polecam.
Poezja. 2016-07-07

Poezja to słowa z sedna duszy wyrwane


sercem i emocjami wyryte kręte ścieżki


melancholią linijki strof zapisane


przed szarością dnia jedyna droga ucieczki,


 


to tulipanów płatki wieczorną rosą pokryte


ślady łez ocierane ukradkiem


koleje losu nitkami smutku w sercu ukryte


na piasku słowa kreślone bławatkiem,


 


to marzeń wizje przekazywane słowem pisanym


maleńkie szczęścia łapane z wiatrem


w myślach zamknięte chwile o czymś niezapomnianym


tęsknoty za uczuciami, które nie były żartem,


 


poezja to rozmowa z samym sobą


nadziei płomyk tlący się na dnie serca


ostatnie wspomnienie lata z ukochaną osobą


magiczna chwila utkana z kwiatów kobierca.


 


© Marianna, 7.07.16r.


 


Wiersz. 2016-07-07

*** [nie wiem gdzie szukać…]


 


nie wiem gdzie szukać tamtych nocy


czy księżyca szlakiem podążać za niebem o północy


czy w wieczornym spokoju szukać twych spojrzeń


 


nie wiem gdzie szukać tamtych chwil wspólnie spędzonych


czy w leśnym runie zachował się ślad twych stóp


tak jak na wargach moich taniec twych ust rozpalonych


 


nie wiem gdzie szukać tamtych marzeń czerwcowych


czy letni wieczór skrył je welonem mroku


czy zmył kroplami deszczu wspomnienia pragnień utraconych


 


© Marianna, 5.07.16r.


 


 


 


 


 


Recenzja książki. 2016-07-07

Syrenka, Camilla Läckberg, Cykl: Saga o Fjällbace, Tom 6, Seria: Czarna seria, wyd. Czarna Owca 2011, str. 488.


W Fjällbacka w tajemniczych okolicznościach ginie mężczyzna. Mimo wysiłków Patrika Hedströma i jego kolegów z komisariatu w Tanumshede, nikt nie wie, czy zaginiony żyje, czy nie. Cztery miesiące później zostają odnalezione jego zwłoki zamrożone w lodzie. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy jeden ze znajomych zmarłego - pisarz Christian Thydell - nagle zaczyna dostawać anonimowe pogróżki.


Może być. Nie zachwyciłam się, ale czytałam z zainteresowaniem. Co prawda dosyć szybko domyśliłam się prawdy, ale tu nie trzeba być geniuszem żeby odkryć kto jest mordercą. Postać Christiana jak dla mnie tragiczna, poruszyły mnie jego losy. Tak samo jak jego siostry Alicii, tytułowej syrenki. Ogólnie oceniam kryminał na plus. Styl pisania prosty i rzeczowy. Fabuła dobrze skonstruowana. Akcja również rozwija się by osiągnąć punkt kulminacyjny. Samo zakończenie nie było jednak zaskakujące. Mimo wszystko, warto przeczytać. Polecam.


 


Wierszem malowane. 2016-07-05

Myśli


 


w szufladzie wspomnień zakurzony list miłosny


w dłoniach zamknięte jaśminowe pocałunki


w spojrzeniu szarość poranka nim wstanie dzień


w sercu zachowany obraz wspólnych nocy


 


ty wiesz


kiedy słońce zachodzi


na niebie naszych uczuć


 


tęsknota


szalem oplata


jak wstążkę we włosach


unosi mnie wiatr


 


myśli lawendą pachnące


wtargnęły do naszych dusz


wyrwij z notesu wspólnych marzeń


kartkę z pożegnaniem


i trwaj ze mną


pomimo burz


 


by Marianna, 5.07.16r.


 


 


 


 


 


Wakacje z książką. 2016-07-04

Książka to idealny towarzysz na wakacje ;) Nie zapomnijcie jej zabrać ze sobą ;)e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]