Książę Mgły | marianna22 | e-blogi.pl
Blog marianna22
Książę Mgły 2015-12-27

,,Książę Mgły” Carlos Ruiz Zafon, powieść młodzieżowa, wyd. Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, 2010, str. 200.


Wiele lat musiało upłynąć,


by Max zapomniał wreszcie owo lato,


kiedy odkrył, właściwie przypadkiem,


istnienie magii.


Carlos Ruiz Zafon (ur. 1964 w Barcelonie) zyskał światowy rozgłos dzięki bestsellerom Cień Wiatru i Gra Anioła, wydanym w Polsce nakładem wydawniczym MUZA SA. Opublikowana w 1993 roku, wyróżniona Nagrodą Edebe, powieść Książę Mgły jest pierwszą książką w dorobku pisarza.


Rodzina Carvenów (trójka dzieci, Max, Alicja, Irina i ich rodzice) przeprowadza się w roku 1943 do małej osady rybackiej na wybrzeżu Atlantyku. Zamieszkuje w domu należącym niegdyś do rodziny Fleischmannów, których dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu. Od pierwszych dni dzieją się tutaj dziwne rzeczy; nocą w ogrodzie Max widzi posągi artystów cyrkowych. Max i Alicja poznają kilkunastoletniego Rolanda, od którego usłyszą różne ciekawostki o miasteczku i zatopionym pod koniec pierwszej wojny statku. Poznają również dziadka Rolanda, latarnika Victora Kraya. To on opowie im o złym czarowniku, Księciu Mgły, który gotów jest spełnić każde życzenie lub każdą prośbę, ale w zamian żąda bardzo wiele. Coś, co dzieciom wydaje się jeszcze jedną miejscową legendą, niebawem okazuje się zatrważającą prawdą.


 


Książkę przeczytałam w jeden wieczór, oczarowała mnie od pierwszych stron wprowadzając w świat barwnych obrazów, od których ciężko się oderwać. Dla mnie Zafon jest mistrzem narracji, potrafi tak barwnie i obrazowo opisywać swoje historie, że człowiek ani się obejrzy a znajduje się z bohaterami w samym centrum wydarzeń. W powieści Zafon ukazał prawdziwą przyjaźń, pierwszą miłość, ale też nienawiść, bezwzględność i siłę obietnicy. Koniec wstrząsający, prawdę mówiąc z trudem udało mi się powstrzymać łzy. Polecam książkę wszystkim bez względu na wiek, bo warto przeczytać tę pełną magii, tajemniczości i niebezpiecznych przygód powieść. To książka dla każdego, wartościowa i mądra. Z przekazem. Ja dołączam Księcia Mgły do swojej domowej biblioteczki i będę jeszcze nie raz do niego wracać. Polecam i życzę udanej lektury, wszystkim tym, którzy sięgną po Księcia Mgły.


Dodaj komentarz


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]